NHIAA all-state volleyball teams

DIVISION I

Player of the Year

Lauren Hatch, Concord

Coach of the Year

Mike McDonnell, Exeter.

JV Coach of the Year

Matt Box, Bishop Guertin.

First team

Amanda Wetmore, Alvirne; Jill Rabasco, Bishop Guertin; Caitlyn Shea, Concord; Lauren Hatch, Concord; Mary Zlotosch, Dover; Sydney Johnson, Exeter; Elise Jolly, Merrimack; Katie Nippert, Salem; Olivia Noonan, Spaulding.

Second team

Jenna McCormack, Bishop Guertin; Bridget Kennerson, Goffstown; Hannah Balfour, Hollis Brookline; Maddie Norris, Hollis Brookline; Katherine Amrein, Nashua North; Daria Putsch, Nashua South; Sara Metzger, Pinkerton; Leah Creteau, Spaulding; Sam Carrigan, Timberlane.

Honorable mention

Kezia DeLaCruz, Alvirne; Caroline Brodeur, Bedford; Sophia Scola, Exeter; Emilie Vellieux, Goffstown; Rian Soucia, Keene; Alexa Carpenter, Manchester Memorial.

DIVISION II

Player of the Year

Lexi Sawyer, Windham.

Coach of the Year

Steve Hodsdon, Somersworth.

JV Coach of the Year

Amy Tripp, Gilford.

First team

Shannon Riley, Coe Brown; Stevie Orton, Gilford; Cynthia Gagnon, Gilford; Liz McLaughlin, Kingswood; Isabelle Fradilada, Oyster River; Kaitlyn Lavoie, Somersworth; Payton Hodson, St. Thomas; Lexi Sawyer, Windham; Casey Dinga, Windham.

Second team

Aidan Dissinger, ConVal; Nicole Yelle, John Stark; Riley Littlefield, Laconia; Gabby Monico, Milford; Anja Swanson, Plymouth; Natalie Gravelle, Portsmouth; Hunter Gosselin, Somersworth; Katie O’Brien, Souhegan; Emma Gould, St. Thomas.

Honorable mention

Kerry Riley, Coe-Brown; Hannah McCormick, Fall Mountain; Taylor Ricard, Manchester West; Mikayla Sequeira, Pelham; Morgan Kroitzsh, Portsmouth; Ava Scholes, St. Thomas.

DIVISION III

Player of the Year

Nichole Flanagan, Nute.

Coach of the Year

Mike Livernois, Winnisquam.

JV Coach of the Year

Kevin Archibald, Winnisquam.

First team

Gabi Sott, Campbell; Kayleigh MacDugall, Farmington; Melonie Ojala, Mascenic; Carlee Morgan, Moultonborough; Alexa Price, Moultonborough; Nichole Flanagan, Nute; Emilee Flanagan, Nute; Meg Frederick, Sunapee; Shannon Goodwin, Winnisquam.

Second team

Shannon Davies, Belmont; Sophia Randall, Epping; Gillian Kobbe, Farmington; Rebecca Otis, Inter-Lakes; Amanda Kurowski, Inter-Lakes; Shannon Agonis, Mascenic; Ashley Vining, Portsmouth Christian; Shannon Armstrong, Prospect Mountain; Talia DeBlasia, Winnisquam.

Honorable mention

Brianna Judkins, Franklin; Nicole Mooney, Hillsboro, Ashlee Dukette, Newfound; Emma Smith, Pittsfield; Moriah Audette, Raymond; Cameron Cullison, Stevens; Hannah Fabiano, Trinity.

NHIAA all-state volleyball teams

DIVISION I

Player of the Year

Lauren Hatch, Concord

Coach of the Year

Mike McDonnell, Exeter.

JV Coach of the Year

Matt Box, Bishop Guertin.

First team

Amanda Wetmore, Alvirne; Jill Rabasco, Bishop Guertin; Caitlyn Shea, Concord; Lauren Hatch, Concord; Mary Zlotosch, Dover; Sydney Johnson, Exeter; Elise Jolly, Merrimack; Katie Nippert, Salem; Olivia Noonan, Spaulding.

Second team

Jenna McCormack, Bishop Guertin; Bridget Kennerson, Goffstown; Hannah Balfour, Hollis Brookline; Maddie Norris, Hollis Brookline; Katherine Amrein, Nashua North; Daria Putsch, Nashua South; Sara Metzger, Pinkerton; Leah Creteau, Spaulding; Sam Carrigan, Timberlane.

Honorable mention

Kezia DeLaCruz, Alvirne; Caroline Brodeur, Bedford; Sophia Scola, Exeter; Emilie Vellieux, Goffstown; Rian Soucia, Keene; Alexa Carpenter, Manchester Memorial.

DIVISION II

Player of the Year

Lexi Sawyer, Windham.

Coach of the Year

Steve Hodsdon, Somersworth.

JV Coach of the Year

Amy Tripp, Gilford.

First team

Shannon Riley, Coe Brown; Stevie Orton, Gilford; Cynthia Gagnon, Gilford; Liz McLaughlin, Kingswood; Isabelle Fradilada, Oyster River; Kaitlyn Lavoie, Somersworth; Payton Hodson, St. Thomas; Lexi Sawyer, Windham; Casey Dinga, Windham.

Second team

Aidan Dissinger, ConVal; Nicole Yelle, John Stark; Riley Littlefield, Laconia; Gabby Monico, Milford; Anja Swanson, Plymouth; Natalie Gravelle, Portsmouth; Hunter Gosselin, Somersworth; Katie O’Brien, Souhegan; Emma Gould, St. Thomas.

Honorable mention

Kerry Riley, Coe-Brown; Hannah McCormick, Fall Mountain; Taylor Ricard, Manchester West; Mikayla Sequeira, Pelham; Morgan Kroitzsh, Portsmouth; Ava Scholes, St. Thomas.

DIVISION III

Player of the Year

Nichole Flanagan, Nute.

Coach of the Year

Mike Livernois, Winnisquam.

JV Coach of the Year

Kevin Archibald, Winnisquam.

First team

Gabi Sott, Campbell; Kayleigh MacDugall, Farmington; Melonie Ojala, Mascenic; Carlee Morgan, Moultonborough; Alexa Price, Moultonborough; Nichole Flanagan, Nute; Emilee Flanagan, Nute; Meg Frederick, Sunapee; Shannon Goodwin, Winnisquam.

Second team

Shannon Davies, Belmont; Sophia Randall, Epping; Gillian Kobbe, Farmington; Rebecca Otis, Inter-Lakes; Amanda Kurowski, Inter-Lakes; Shannon Agonis, Mascenic; Ashley Vining, Portsmouth Christian; Shannon Armstrong, Prospect Mountain; Talia DeBlasia, Winnisquam.

Honorable mention

Brianna Judkins, Franklin; Nicole Mooney, Hillsboro, Ashlee Dukette, Newfound; Emma Smith, Pittsfield; Moriah Audette, Raymond; Cameron Cullison, Stevens; Hannah Fabiano, Trinity.

NHIAA all-state volleyball teams

DIVISION I

Player of the Year

Lauren Hatch, Concord

Coach of the Year

Mike McDonnell, Exeter.

JV Coach of the Year

Matt Box, Bishop Guertin.

First team

Amanda Wetmore, Alvirne; Jill Rabasco, Bishop Guertin; Caitlyn Shea, Concord; Lauren Hatch, Concord; Mary Zlotosch, Dover; Sydney Johnson, Exeter; Elise Jolly, Merrimack; Katie Nippert, Salem; Olivia Noonan, Spaulding.

Second team

Jenna McCormack, Bishop Guertin; Bridget Kennerson, Goffstown; Hannah Balfour, Hollis Brookline; Maddie Norris, Hollis Brookline; Katherine Amrein, Nashua North; Daria Putsch, Nashua South; Sara Metzger, Pinkerton; Leah Creteau, Spaulding; Sam Carrigan, Timberlane.

Honorable mention

Kezia DeLaCruz, Alvirne; Caroline Brodeur, Bedford; Sophia Scola, Exeter; Emilie Vellieux, Goffstown; Rian Soucia, Keene; Alexa Carpenter, Manchester Memorial.

DIVISION II

Player of the Year

Lexi Sawyer, Windham.

Coach of the Year

Steve Hodsdon, Somersworth.

JV Coach of the Year

Amy Tripp, Gilford.

First team

Shannon Riley, Coe Brown; Stevie Orton, Gilford; Cynthia Gagnon, Gilford; Liz McLaughlin, Kingswood; Isabelle Fradilada, Oyster River; Kaitlyn Lavoie, Somersworth; Payton Hodson, St. Thomas; Lexi Sawyer, Windham; Casey Dinga, Windham.

Second team

Aidan Dissinger, ConVal; Nicole Yelle, John Stark; Riley Littlefield, Laconia; Gabby Monico, Milford; Anja Swanson, Plymouth; Natalie Gravelle, Portsmouth; Hunter Gosselin, Somersworth; Katie O’Brien, Souhegan; Emma Gould, St. Thomas.

Honorable mention

Kerry Riley, Coe-Brown; Hannah McCormick, Fall Mountain; Taylor Ricard, Manchester West; Mikayla Sequeira, Pelham; Morgan Kroitzsh, Portsmouth; Ava Scholes, St. Thomas.

DIVISION III

Player of the Year

Nichole Flanagan, Nute.

Coach of the Year

Mike Livernois, Winnisquam.

JV Coach of the Year

Kevin Archibald, Winnisquam.

First team

Gabi Sott, Campbell; Kayleigh MacDugall, Farmington; Melonie Ojala, Mascenic; Carlee Morgan, Moultonborough; Alexa Price, Moultonborough; Nichole Flanagan, Nute; Emilee Flanagan, Nute; Meg Frederick, Sunapee; Shannon Goodwin, Winnisquam.

Second team

Shannon Davies, Belmont; Sophia Randall, Epping; Gillian Kobbe, Farmington; Rebecca Otis, Inter-Lakes; Amanda Kurowski, Inter-Lakes; Shannon Agonis, Mascenic; Ashley Vining, Portsmouth Christian; Shannon Armstrong, Prospect Mountain; Talia DeBlasia, Winnisquam.

Honorable mention

Brianna Judkins, Franklin; Nicole Mooney, Hillsboro, Ashlee Dukette, Newfound; Emma Smith, Pittsfield; Moriah Audette, Raymond; Cameron Cullison, Stevens; Hannah Fabiano, Trinity.