Wilson, Maresco lead Sabers on all-state teams

Merrimack High School goalie Matt Brewster and defenseman Jason Fortin, as well as Souhegan forward James Wilson were the only locals to earn first-team status on the Division I, II and III New Hampshire Coaches Association Boys Hockey All-State teams.

Division I champion Bishop Guertin had no first team players but three on the second team – forward Justin Pearson, and defensemen Nick Apostolakes and Jason Lutcza.

In other local All-State hockey highlights, Merrimack forward Shane Foye was a second-teamer in Division II while Souhegan defenseman Alex Maresco was on the Division III second team.

Nashua North senior defenseman Tim Paige was a Division I honorable mention.

This year there were no locals (Souhegan or Bishop Guertin) on the Girls Hockey All-State team.

BOYS ALL-STATE

DIVISION I

FIRST TEAM: Tyler Poole, jr. fd, Pinkerton; Cody Soucy, sr. fd, Salem; Nicholas Burgess, sr. fd., Manchester Memorial; Steve Leonard, sr. def, Pinkerton; Paul Antkowiak, sr. def, Salem; Sam MacDonald, sr. goalie, Salem.

SECOND TEAM: Chris Lemay, jr. fd, Salem; Justin Pearson, jr. fd, Bishop Guertin; Giovanni Corsetto, sr. fd, Pinkerton; Jason Lutcza, sr. def, Bishop Guertin; Nick Apostolakes, sr. def, Bishop Guertin; Ben Nelson, jr. goalie, Concord.

HONORABLE MENTION: Bradley Murphy, jr. fd, Concord; Brett Veilleux, sr. fd, Bedford; Ben Acker, sr. fd, Hanover; Brett Silva, sr. def, Bedford; Tim Paige, sr. def, Nashua North; Brendan McKenzie, sr. goalie, Manchester Memorial.

PLAYER OF THE YEAR: Paul Antkowiak, Salem.

COACH OF THE YEAR: Mark McGinn, Salem.

DIVISION II

FIRST TEAM: Justin Jewell, sr. fd, Spaulding; Josh Grasso, sr. fd, Kingswood; Zander Allen, sr. fd, Spaulding; Jason Fortin, sr. def, Merrimack; Robert Markusic, sr. def, Dover; Matt Brewster, sr. goalie, Merrimack.

SECOND TEAM: Shane Foye, sr. fd, Merrimack; Cam Crowley, sr. fd, Dover; Kyle Carignan, sr. fd, Spaulding; Owen Richard, sr. def, Kingswood; Colin Stroshine, sr. def, Keene; Luc Ravenelle, sr. goalie, Dover.

HONORABLE MENTION: John Monahan, sr. fd, Windham; Ian Gately, sr. fd, Goffstown; Kieran Lombard, jr. fd, Dover; Jeremy Duhamel, sr. def, Bow; Alex Turgeon, sr. def, Spaulding; Peter Brown, sr. goalie, Keene.

PLAYER OF THE YEAR: Justin Jewell, Spaulding.

COACH OF THE YEAR: Griffin Richard, Oyster River.

DIVISION III

FIRST TEAM: James Wilson, so. fd., Souhegan; Caleb Drouin, jr. fd, Belmont-Gilford; Zach Allard, sr. fd, Manchester West; Brogan Hurst, sr. def, Belmont-Gilford; Nathan Trull, jr. def, Berlin; Josh Kondrat, sr. goalie, Kennett.

SECOND TEAM: Jake Blanchette, jr. fd; John Stark-Hopkinton; Justin Vien, jr. fd, Berlin; Andrew D’Amour, sr. fd, Belmont-Gilford; Alex Maresco, sr. def, Souhegan; Dylan Sheehan, sr. def, Moultonborough-Inter Lakes; Brayden Harriman, sr. goalie, Laconia-Winnisquam.

HONORABLE MENTION: Robby Moody, sr. fd, Kennett; Callahan Loos, sr. fd, John Stark-Hopkinton; Erik Leger, sr. fd., Con-Val; Cooper Bourque, sr. def., John Stark-Hopkinton; James Buckley, sr. def, Belmont-Gilford; Brenden Williams, jr. goalie, Berlin.

PLAYER OF THE YEAR: Brogan Hurst, sr. def, Belmont-Gilford

COACH OF THE YEAR: Chuck Yeager, Moultonborough-Inter Lakes.

GIRLS ALL-STATE

DIVISION I

FIRST TEAM: Matti Hartman, jr. fd, Hanover; Riley Bennett, so.fd, Berlin; Laura McEwen, sr. fd, Lebanon; Margeaux Baker, sr. def, Hanover; Maria Hendrickson, sr. def, Kingswood; Erika Moffit, sr. goalie, Lebanon.

SECOND TEAM: Eliza Laycock, jr. fd, Hanover; Kathryn Maher, sr. fd, Exeter; Sarah Wagner, sr. fd, Hanover; Megan Accadi, jr. def, Berlin; Emma Malenka, sr. def, Hanover; Chelsey Caron, jr. goalie, Berlin.

HONORABLE MENTION: Jenna Argwin, jr. fd, Berlin; Karli Swenson, sr. fd, Lebanon; Bridgit Babcock, fr., fd, Exeter; Sierra Rogers, sr. def, Lebanon;Ashley Keaveney, fr. Def, Exeter; Chelsea Shaw, sr. goalie, St. Thomas-Dover.

PLAYER OF THE YEAR: Matti Hartman, jr. fd, Hanover

COACH OF THE YEAR: John Dodds, Hanover.