Souhegan’s Angulas honored with state’s best

The New Hampshire Soccer Coaches Association recently named all of its honorees from the 2017 fall season.

Among the Division 2, girls, state finalist Souhegan placed one first-teamer in Grace Angulas.

Her teammates Lilly Batchelder and Natalie Larson earned second-team status as the Sabers finished the amazing 2017 campaign at 16-2-2.

In addition, Souhegan’s Jacob Hopfenspringer and Hollis Brookline’s Jonathan Brackett were named alternates to the boys Twin State Lions Cup Team.

Here’s a look at all the winners:

BOYS DIVISION II FIRST TEAM

Tyler Smith, G, Pembroke; Brian Sheahan, D, Windham; Nate Moore, D, Oyster River; Justin Smith, D, Pembroke; Christopher Gallier, M, Bow; Jake Reynolds, M, John Stark; Owen Johnstone, M, Lebanon; Kyle Cocciardi, F, Windham; Max Elsasser, F, Bow; Luke Sandmann, F, Lebanon

BOYS DIVISION II SECOND TEAM

(Area players only)

Souhegan: Ryan Hickey, D

BOYS DIVISION II HONORABLE MENTION

(Area players only)

Milford: Bradon DeGroot, G; Jacob Hopfenspringer, M

All Scholastic

(Seniors with GPA above 3.25)

Souhegan: Jacob Alger; Ryan Hickey, Matt Greaney, Jacob Hopfenspirger, Montague Jones, Cyrus Movassaghi, Marc Patenaude, Sam Phan, Ethan Richards

Milford: Matthew Chase, Thomas Herner, Riley Matthews, Avery Martin, Andrew Martin, Andrew McNeil, Ethan Tronkowski

GIRLS DIVISION II FIRST TEAM

Sally Rainey, G, Lebanon; Emma Gagne, D, Bow; Meg Blanchette, D, John Stark; Mindy Wu, D, Hanover; Cara Easter, John Stark; Cate Wagner, Hanover; Lauren Goyette, Bow; Ginger Prevost, Portsmouth; Lilly Proulx, Goffstown; Carly Craft, Hanover; Grace Angulas, Souhegan, Utility

GIRLS DIVISION II

SECOND TEAM

(Area players only)

Souhegan: Lilly Batchelder, G; Natalie Larson, D

GIRLS DIVISION II

HONORABLE MENTION

(Area players only)

Milford: Meghan Wood, D; Emma Gray, F

Souhegan: Christa Vordenburg, M

All Scholastic

(Seniors with GPA above 3.25)

Souhegan: Grace Angulas, Janie Carnello, Marlena Culver, Margaret Dix, Abigail Estabrook, Katherine Hollister, Samantha Jay, Sophie Oehler, Christa Vordenburg

BOYS DIVISION IV

HONORABLE MENTION

(Area players only)

Wilton-Lyndeborough: Sam Clarie, D; Jake LeVert, F

GIRLS DIVISION IV

HONORABLE MENTION

(Area players only)

Wilton-Lyndeborough: Valari Vander-Heyden

COMMENTS