Cavaliers receive top honors

GIRLS VOLLEYBALL

DIVISION I

First team

Lisa Bean, Dover; Katie Journeay, Exeter; Rene Roggenbuck, Goffstown; Bella Zampieri, Hollis Brookline; Jen Coffey, Merrimack; Jo Coffey, Merrimack; Olivia Mathieu, Pinkerton; Nicolette Fallisi, Salem; Brooke Creteau, Spaulding.

Second team

Althea Gere, Bedford; Lexie Cambray, Bishop Guertin; Lauren Hatch, Concord; Hannah McDonnell, Exeter; Madison Milton, Londonderry; Meaghan Six, Manchester Memorial; Taylor Choate, Nashua North; Lexi Verreault, Pinkerton; Chynna Wan, Winnacunnet.

Honorable mention

Vivian Susko, Alvirne; Rachel Larrivee, Bedford; Courtney O’Connell, Bedford; Sarah Shields, Bishop Guertin; Mackenzie Geppert, Dover; Emily Cook, Hollis Brookline; Maddy Blake, Hollis Brookline; Kaylee Verringtion, Nashua North; Olivia Noonan, Spaulding; Jessica Buckley, Timberlane; Liv Harnois, Timberlane.

Player of the Year: Jen Coffey, Merrimack.

Coach of the Year: Tammy Lambrou, Merrimack.

JV Coach of the Year: Lauren Hannum, Concord; Christina Miano. Salem.

GIRLS SOCCER

DIVISION II

First Team

Kristin Kezar, G, Pembroke; Nicole Nanof, B, Goffstown; Rachael Facey, B, Souhegan; Maddy Bachmann, B, Portsmouth; Christen Gallant, MF, Coe-Brown; Brooke Shatney, MF, John Stark; Gracie Getman, MF, Portsmouth; Charley Prevost, F, Portsmouth; Kelly Brigham, F, Hanover; Hannah Modelski, F, Hollis Brookline; Hannah Pesci, F, Windham.

Second team

Casey Phelps, G, Milford; Molly DeTrude, B, Coe-Brown; Rachael Townsend, B, Lebanon; Molly Hamilton, B, Pembroke; Sophie Smith, MF, Sanborn; Cara Easter, MF, John Stark; Emily Howe, MF, Windham; Susanna Penfield, F, Hanover; Emilee Harlow, F, Pembroke; Emma Estabrook, F, Souhegan; Meredith Ramsey, F, MV.

Honorable mention

Rachel Chaput, B, Trinity; Kelsey Malm, B, Plymouth; Meghan Blanchette, B, John Stark; Claire Messersmith, B, Hanover; Isabelle Todd, B, Oyster River; Haley Kalmbach, B, St. Thomas; Eliza Laycock, MF, Hanover; Holly Eisenberg, MF, Hollis Brookline; Adelle Pitsas, MF, Milford; Sylvie Holding, MF, Con-Val; Claudia Waddingham, MF, Portsmouth; Erin Milford, MF, Kennett; Michele Philpot, F, Hollis Brookline; Jelasa Nelson, F, Coe-Brown; Sophie Lubrano, F, Hanover; Hannah Chick, F, Souhegan; Emma Nofsker, F, Sanborn.

Coach of the Year: Heather Doucette, John Stark.

JV Coach of the Year: Kayleigh Davis, Windham.

LIONS CUP TEAM

Kristin Kezar, Pembroke; Peighton Ahlberg, Fall Mtn.; Nicole Nanof, Goffstown; Christina Campbell, Bedford; Harley Chute, Salem; Elise Leavitt, Exeter; Lilly Naimie, Bow; Rachael Townsend, Lebanon; Molly Hamilton, Pembroke; Jenna Bragdon, Wilton-Lyndeborough; Gigi Dubois, Newmarket; Taylor O’Donnell, Exeter; Lauren Scarpetti, Bow; Emily Durette, Nashua South; Maya Northrop, Littleton; Cayleigh Cadarette, Belmont; Asha Steele, Bedford; Cassie Contigiani, Belmont; Hannah Modelski, Hollis Brookline; Morgan Corliss, Pittsfield; Meredith Ramsey, MV; Susanna Penfield, Hanover.

Coaches: Paul Lewis, Spaulding; Heather Doucette, John Stark; Jay Vogt, Bow; Andrew Dawson, Newmarket.

BOYS SOCCER

DIVISION II

First Team

Michael Pattelena, G, Hollis Brookline; Hugh Townsend, B, Lebanon; Reed Larson, B, Souhegan; Jon Ferri, B, Windham; Matt Hopfenspirger, MF, Souhegan; Kuda Muhlauri, MF, Lebanon; Liam O’Rourke, MF, Oyster River; Isaac Nowland, MF, Coe-Brown; Cole Owens, F, Hollis Brookline; David Carbonello, F, Windham; Griffen Luczek, F, Oyster River.

Second Team

Chris Pervere, G, Milford; Jackson Easter, B, John Stark; Chris Morse, B, Lebanon; Mikr Buhrman, B, Plymouth; Jeremy Caruso, MF, Pembroke; Ian Szep, MF, Con-Val; Colin Gonzales, MF, Goffstown; Nathan Rogers, MF, Hollis Brookline; Spencer Nowland, F, Coe-Brown; Sam Heidenreich, F, Goffstown; Devan Casey, F, Souhegan.

Honorable Mention

Maxx Chambers, G, Goffstown; Camden Clark, G, Kennett; Hugh Devlin, B, Hollis Brookline; Patrick Noble, B, Souhegan; Evan Christianson, B, Trinity; Patrick Mulhern, MF, Oyster River; Kyle LeCour, MF, Goffstown; Evan Porter, MF, Hollis Brookline; Duncan Craig, MF, Lebanon; Guillem Pujadas, F, Hollis Brookline; Justus Turk, F, Pembroke; Eric Eames, F, St. Thomas; Bryce Shultz, F, Oyster River; Cole Remillard, F, MV; Tucker Addison, F, Portsmouth.

Coach of the Year: Rick Carvalho, Hollis Brookline.

JV Coach of the Year: Jim Thibault, Oyster River.

LIONS CUP TEAM

Nick Seta, Winnacunnet; Luke Strohbehn, Hanover; Jared Casassa, Exeter; Mitchell Cyr, Spaulding; Kyle Hicks, Pinkerton; Amar Dzelilovic, Central; Nick Dupre, Concord; Alex Ebner, Pinkerton; Todd Righini, Salem; Brett Richardson, Alvirne; Hayden Casassa, Exeter; Reed Larson, Souhegan; Matt Hopfenspirger, Souhegan; Isaac Nowland, Coe-Brown; Nathan Rogers, Hollis Brookline; Eric Eames, St. Thomas; Robbie Ferguson, Hopkinton; Riley McNicholas, Hopkinton; Daniel Croteau, Stevens; Tucker MacPherson, Raymond; Andrew Mitchell, Fall Mtn.; Tristan Price, Moultonborough.

Coaches: Mitch Mencis, Timberlane; Rick Carvalho, Hollis Brookline; Matt Carrington, Somersworth; Derek Hamilton, Pittsfield.

FIELD HOCKEY

DIVISION II

First Team

Dominique Tarr, ConVal; Catherine Green, Derryfield; Polly Carter, Derryfield; Olivia St. Jean, Goffstown; Tori Florence, Goffstown; Mason McNulty, Hanover; Christine Croitoru, Hanover; Stephanie Buchanan, Hollis Brookline; Amanda Nusbaum, Kennett; Kate McPherson, Kennett; Sarah Hughes, Kingswood; Emily Perryman, Lebanon; Emily Foster, Lebanon; Cassidy Huckins, Merrimack Valley; Kelsey Poulter, Milford; Anna Posset, Oyster River; Jessie Stelter, Oyster River; Mia Brickley, Plymouth; Brianna Luscher, Plymouth; Brooke Matthews, Portsmouth; Colleen Durkin, Portsmouth; Katie Almeida, Souhegan; Madison Angulas, Souhegan; Kate Heaney, Souhegan; Reagan Williams, St. Thomas; Abby Lawlor, St. Thomas; Rachel Lanouette, Windham; Justine Levesque, Windham; Taylor Powell, Windham; Courtney Sweeney, Windham.

Second Team

Megan Stanley, ConVal; Mary Quinn, Derryfield; Tori Stout, Goffstown; Julie Montgomery, Hanover; Hannah MacLeod, Hollis Brookline; Ashley Skey, Hollis Brookline; Leah Kelemen, Kennett; Raistlin Bittues, Kingswood; Keely Rodgers, Kingswood; Samantha Roberts, Lebanon; Emily Masse, Merrimack Valley; Haley Puntin, Merrimack Valley; Nicole McMorrow, Milford; Maddie Gagnon, Milford; Hannah Dawson, Oyster River; Rose Shimberg, Plymouth; Katie Locandro, Portsmouth; Lauren McCormick, Souhegan; Emma Lawlor, St. Thomas.

Player of the Year: Emily Perryman, Lebanon.

Coach of the Year: Kelli Warecki, Souhegan.

Twin State roster

The following coaches and players will represent New Hampshire in the Twin State game against Vermont.

Head coaches: Carrie Whittemore, ConVal; Kellie Warecki, Souhegan.

Assistant coaches: Nicole Arguin, Berlin; Patty Connolly, Hopkinton; Kristine Tingley, Nashua North; Megan Ackerman, Nashua South.

Players: Jordan Teixeira, Exeter; Kelly Moran, Exeter; Mason McNulty, Hanover; Christine Croitoru, Hanover; Amanda Nusbaum, Kennett; Ashley Silva, Laconia; Emily Perryman, Lebanon; Aleigha Langtagne, Littleton; Jackie Curtin, Londonderry; Dana Mendes, Merrimack; Cassidy Huckins, Merrimack Valley; Kaylie Decosmo, Pinkerton; Jordan Dudley, Pinkerton; Mia Brickley, Plymouth; Colleen Durkin, Portsmouth; Madison Angulas, Souhegan; Kate Heaney, Souhegan; Rachel Lanouette, Windham; Justine Levesque, Windham; Taylor Powell, Windham; Courtney Sweeney, Windham; Maddie Holt, Winnacunnet; Erin McNamara, Winnisquam.

BOYS CROSS COUNTRY

DIVISION II

Eli Moskowitz, sr., Souhegan; Nick Brown, jr., Kennett; Jackson Brannen, so., Goffstown; Davio DeLuca, so., Coe-Brown; Ehsun Faroog, jr. Manchester West; Josh Fontaine, sr., Lebanon; Nick Khoury, sr., Windham; Hunter Miller, jr., Kingswood; Cody Murphy, sr., Goffstown; Patrick O’Brien, so., Oyster River; Brian Reaney, sr., Portsmouth.

GIRLS CROSS COUNTRY

DIVISION II

Sarah Cramton, jr., Hollis Brookline; Madeleine Hunt,so., Souhegan; Julia Cormier, jr., Coe-Brown; Elisabeth Danis, jr., Coe-Brown; Maegan Doody, jr., Oyster River; Brooke Laskowsky, jr,, Coe-Brown; Hannah Parker, jr., Coe-Brown; Ali Pratt, so., Coe-Brown; Katie Scannell, sr., Coe-Brown; Danielle Slavin, fr., Oyster River.