Merrimack’s Coffey named Division I Player of the Year

Several locals have been named to the All-State volleyball team, including Merrimack High School senior Jo Coffey, who was named Division I Player of the Year.

Here are the complete teams from all three divisions:

2015 All State Girls Volleyball Team

DIVISION I

Player of the Year – Joanne Coffey, Merrimack

Coach of the Year – Abby Rosen, Bishop Guertin

FIRST TEAM

Courtney O’Connell, Bedford;Lauren Hatch, Concord; Lisa Bean, Dover; Kayleen Bertrand, Goffstown; Bella Zampieri, Hollis Brookline; Joanne Coffey, Merrimack; Faolain Harrington, Pinkerton; Ashley Matthews, Salem; Brooke Creteau, Spaulding.

SECOND TEAM

Caitlyn Shea, Concord; Lexie Cambray, Bishop Guertin; Jillian Rabasco, Bishop Guertin; Sophia Scola, Exeter; Maddy Blake, Hollis Brookline;

Allyson O’Neil, Londonderry; Elise Jolly, Merrimack; Olivia Mathieu, Pinkerton; Meg Knollmeyer, Winnacunnet.

HONORABLE

MENTION

Vivian Susko, Alvirne; Rachel Larrivee, Bedford; Katie Flynn, Merrimack; Alexis Bowers,Pinkerton;

Olivia Noonan , Spaulding; Casey Ford, Spaulding.

JV Coach of the Year – Shaun Clougherty, Goffstown.

DIVISION II

Player of the Year – Jordan Dean, Gilford

Coach of the Year – Joan Forge, Gilford

FIRST TEAM

Katie Dyer, Coe Brown; Jordan Dean, Gilford; Maddie Harris, Gilford; Kelsey Hammond, Kingswood; Olivia Rougeau, Milford; Samantha Walker, Oyster River; Hunter Gosselin, Somersworth; Brenna Chrisom, St. Thomas; Lexi Sawyer, Windham.

SECOND TEAM

Shannon Mercer, Gilford; Zoe McElwain, Hanover; Kelsey Dobbins, John Stark; Liz McLaughlin, Kingswood; Maile Weston, Portsmouth; Kelsey Bickford, Somersworth; Kaitlyn Lavoie, Somersworth; Payton Hodsdon, St. Thomas; Casey Dinga, Windham.

HONORABLE

MENTION

Hanna Simpkins, Fall Mountain; Morgan ;Whaley, Kingswood; Hanna Hembrow, Milford; Cassandra Apkarich, Pelham; Cammi Cornelissen, Prospect Mountain; Jamie Sharpe, Somersworth.

JV Co-Coaches of the Year – Ryan Smith, Coe Brown and Erin Desmaris, John Stark.

DIVISION III

Player of the Year – Marissa DeBlaisie, Winnisquam

Coach of the Year – Colin Walker, Campbell

FIRST TEAM

Sophie Scafidi, Campbell; Gabi Sott, Campbell; Olivia Goodrich, Epping; Emily Squires, Farmington;

Casey Wayrynen, Mascenic; Alexa Price, Moultonborough; Nikki Flanagan, Nute; Abby Palin, Sunapee; Marissa DeBlaisie, Winnisquam.

SECOND TEAM

Val Boucher, Campbell; Taysia Boyson, Campbell; Ryen Gallagher, Epping; Molly King, Farmington; Rebecca Otis, Inter-Lakes; Hunter Rafuese, Newfound; Rachel Malanga, Sunapee; Hannah Fabiano, Trinity; Lindsay Raymond, Winnisquam.

HONORABLE

MENTION

Emily Laflam, Belmont; Kayleigh MacDougall, Farmington; Rachel Capri, Franklin; Kristina Stevens, Hillsboro; Meagan Brand, Mascenic;

Dani Brashea, Portsmouthl Christian at Dover;Jenna Norris, Raymond; Meg Frederick, Sunapee;Talia DeBlaisie,Winnisquam.

JV Coach of the Year – Karen Gibson/Lauren Somero, Mascenic.