Preview capsules for Merrimack spring sports

Girls Tennis

COACH: Sue Cloutier

LAST SEASON: Did not qualify for tournament.

RETURNING STARTERS: Lianna Klinger sr.; Rebecca Eelman, sr.; Kortney Vallace, sr.; McKenzy Miller, jr.; Alyssa Petrie, jr.; Eliza Gustafson, jr.; Abby Fay, so.; Devon Mitchell, so.

PROMISING NEWCOMERS: Jess Bonner, sr.; Allorah Bowen, so.; Camyra Gage, so.

Boys tennis

COACH: Adam French

LAST SEASON: Did not make tournament.

RETURNING STARTERS: Greg Keeler, jr.; C.J. Terranova, so.

PROMISING NEWCOMERS: Connor Wilson, fr.; Matt Fowler, sr.; Jeff Gerhard, sr. Brody Clark, so.; Colby Benoit, so.

Boys lacrosse

COACH: Brian Miller

LAST YEAR: 3-14.

RETURNING STARTERS: Adam Black, sr., defense; Alec Bronchuk, sr., attack; Max Fasano, sr., defense; Jason Theriault, sr., defense; John Tiano, sr., attack; TJ Fasano, so., attack/midfield; Jay Lanigan, so., attack.

OTHER RETURNING LETTER WINNERS: Tyler Robidoux, sr., defense; Lucas Booth, jr., midfield; Dan Differ, jr., midfield; Ian Covell, so., midfield; Colin Wandell, jr., attack/midfield; Ben Eichman, so., midfield; Garrett Murray, so., goalie; Jordan Petrocelli, so., midfield.

PROMISING NEWCOMERS: Devin Johnson, sr., goalie; Jonah Russell, sr., defense; Greg Bourque, jr., attack/midfield; Zach Bulow, jr., midfield; Julien Hovan, jr., defense; Erik Londono, jr., defense; Brendan Parr, jr., midfield;Josh Korsak, so., defense; Casey Moir, so., midfield.

Girls lacrosse

COACH: Sarah Rothhaus, third season.

LAST SEASON: 10-7, lost to Pinkerton in prelims.

RETURNING STARTERS: Molly Baulier, jr., attack; Bella Beaton, so., goalie; Amber Brewster, so., attack; Jolie Jacoby, jr., mf; Addie Lacey, sr., def; Erin Ortega, so., def; Charlotte Perry, sr., def.

OTHER RETURNING LETTER WINNERS: Callie Bear, jr., attack; Jenna Chambers, jr., def; Sydney Dubois, sr., attack; Autumn Howe, so., attack; Mikaya Hutchinson, jr., def; Katie Todd, sr., def.

PROMISING NEWCOMERS: Melanie Hutchinson, fr., mf; Heather Rohr, fr., goalie.

Baseball

COACH: Nick Jaskolka, fifth season.

LAST SEASON: 9-11, lost to Dover in quarterfinals.

RETURNING STARTERS: Justin Cardenas, sr., 3b; Tyler DeNeill, sr., of-p; Nick Dutton, sr., c; Justin Grassini, sr., p-ss; Andrew Michaud, sr., 2b; Tyler Rohr, sr., dh-p; Alex Thornton, sr., 1b-p.

OTHER RETURNING LETTER WINNERS: Jake Michalewicz, sr., of; Tim Moran, sr., 3b-p.

PROMISING NEWCOMERS: Cody Pfiefer, so., inf-p; Jared Wells, jr., inf-p.

Softball

COACH: Jim Peltak, ninth season.

LAST YEAR: 5-13, lost in first round.

RETURNING STARTERS: Brenn Davenport, Jessica Trahan, Julia Valluzzi, Olivia Kapsambelis, Elizabeth Scheurich, Olivia Tsatsa.

OTHER RETURNING LETTER WINNERS: Ashley Turcott, so., 2B; Joclyn Doyon, so., OF; Emma Dowling, so., C.

PROMISING NEWCOMERS: Kaleigh Baldes, fr., C; Miranda Delibac, fr., P; Demetria Gonzalez, fr., 2B; Nadia Hackney, fr., 2B; Mikayla Ottman, fr., C; Morgan Marie Peffer, fr., 1B.

Boys track

COACH: John Snell, 35th season.

LAST YEAR: Eighth in Division I.

RETURNING: Jake Marden, sr.; Dave Vaccaro, sr.; Ben Sweesy, sr.; Ryan Fournier, sr.; Matt Smith, sr.; Mike Lindsey, sr.; Justin Weiser, sr.; Devin Crowly, jr.; Brian Genet, jr.; Joe Eichman, jr.; Sam Bailey, so.; Tristan Wood, so.; Robert Sawdey, so.

PROMISING NEWCOMERS: Avery Paulson, Andrew Frothingham, Andrew Peyton, Jared Dyer, Noah Clark, Eric Griffin, Owen Ploss.

Girls track

COACH: Shawn Croteau, ninth season.

LAST YEAR: Sixth in Division I.

RETURNING STANDOUTS: Siaoli Wright, sr., hurdles/sprints/relays; Lauren Hatfield, sr., throws/jumps/pole vault; Elise Jolly, sr.; throws/jumps; Bailey Carrillo, jr., mid-distance.

OTHER RETURNING LETTER WINNERS: Grace Corbett, jr., distance; Rachel House, jr., distance; Sophie Kim, so., distance; Lauren Brennan, so., distance.

PROMISING NEWCOMERS: Chloe Metaxotos, so., sprints/jumps/hurdles; Johanna Koroma, fr., sprints; Kiara Bedard, fr., sprints/hurdles; Andrea Gustafson, fr., mid-distance; Dimere Lauture, fr., sprints/jumps/throws; Kate Super, fr., jumps/sprints.

COMMENTS