×

Fall season previews for local teams

Division II field hockey

Milford

Coach: Betsey Kallfelz

Returning Starters: Sophia Renda, Sr.,goalie; Mykaela Cederberg, Sr., midfield; Caroline Boudreau, Sr., midfield; Abigail Forrence, Sr., midfield; Sydney Kolasinski, Sr., forward; Jenna D’Angelis, Sr., forward; Cora Holtshouser, Sr., midfield; Hallie Gagnon,Jr.,defense; Erin Jasper, Jr., defense; Allison Bugler, Jr., defense

Returning Letter Winners: Ariana Ercoline, Jr., forward; Isabella Taylor, Sr., goalie

Promising newcomers: Gabriella Forrence, Frosh., midfield; Shelby Miles, Frosh., defense; Cameron Hopkins, Frosh.,goalie/defense

Coach’s Comments: “With seven senior starters I look forward to a competitive season. Our emphasis in preseason has been on fitness and fundamentals and my athletes have risen to every challenge thrown at them so far.”

Souhegan

Coach: Kelli Braley

2018 Results: 11-2-1, Division II quarterfinals

Returning Starters: Nicole O’Rourke, Jr., forward; Juliette Rafuse, Jr., forward; Ava VanBallegooyen, Jr., forward; Avery Karavas, Jr., midfield; Molly Atkinson, Jr., midfield, Delaney Facques, Jr., midfield; Margot Manz, Jr., midfield; Cari Mastergeorge, Soph., defense; Sarah Geary, Sr., defense; Elle Byram, Sr., goalie

Returning Letter Winners: Izzy Aiello, Sr., midfield; Julia Ireland, Sr., midfield; Paige Castell, Sr., defense; Eva Stine, Jr, midfield

Promising Newcomers: Amanda Jordan, Sr., defense; Jaye Griffin, Sr., goalie; Miya Chorney, Soph., midfield; Karina Kurchynska, Soph., midfield; Annika Medja, Frosh., forward; Ella Barrett, Frosh., forward

Coach’s Comments: “With a super strong core of returners mixed with some young blood who will challenge for starting spots all season, we are looking to use our depth of talent to build off of last season’s success.”

Division II

girls cross country

Milford

Coach: Mike Wright

2018 Results: 6th in Division II

Returning Varsity Runners: Abbey Halloran, Soph.; Lori DeMambro, Sr.; Liz Rodil, Sr.; Leslie McGrath, Jr.; Lexi Labour, Soph.; Jona Velasquez, Soph.

Promising Newcomers: None

Coach’s Comments: “We’re looking for this team to return to the Meet of Champions for the third year in a row.”

Souhegan

Coach: Geoffrey Wilson

2018 Results: 3rd in Division II

Returning Varsity Runners: Chloe Trudel, Soph.; Adriana Zlotnick, Jr.; Molly Jennings, Jr.; Emma Hererro, Soph.; Sophia Lunati, Soph.

Promising Newcomers: Masho Primmer, Frosh.; Audrey Littlefield, Frosh.; Riley Greene, Soph.

Division II

boys cross country

Milford

Coach: Mike Wright

2018 Results: Did not place in Division II

Returning Varsity Runners: Caleb Korthals, Jr.; Mason Arsenau, Jr.; Caeleb Fortunato, Jr.

Promising newcomers: Jeremy Stanley, Jr.; Aidan Robie, Soph.; James Arsenault, Soph.

Coach’s Comments: “It’s a strong group of juniors returning, so we hope to be top 10 at the Division II meet.”

Souhegan

Coach: Geoffrey Wilson

Results: 4th in Division II

Returning Varsity Runners: Thomas Headington, Sr.; Ethan McFee, Jr.

Promising Newcomers: Andrew Strauss, Soph.; Peter Headington, Soph.; Nolan Dickinson, Soph.; Kariso Anderson, Frosh.; Asa Irvine, Soph.; Sean Quinn, Soph.; Phillip Dodge, Frosh.; Ben Marcella, Frosh.; Andrew Steel, Frosh.

COMMENTS