×

Coaches honor All-State ice hockey selections

Several local high school hockey players were named to the New Hampshire High School Coaches Association’s All-State Boys and Girls Hockey team.

A couple were named to their respective Division first teams.

In girls hockey, Bishop Guertin defenseman Lindsay Hult and Souhegan defenseman Clare Woodford were named to the First Team. Sabers senior goale Elle Byram was on the Second Team.

In Division II boys, Merrimack senior forward Zach Stimeling was a First Teamer while senior defenseman Andrew Frothingham was a Second Teamer, as was Tomahawks junior goalie Ben Hardy.

In Division I boys, Bishop Guertin junior defenseman Mike Schaaf and senior forward Patrick Madden were named to the Second Team. Senior goalie Evan Butler was an Honorable

Mention.

Incredibly enough, no Hollis Brookline-Derryfield players were named to the All-State team.

Girls Division I

FIRST TEAM – Lindsay Hult, jr. def, Bishop Guertin; Clare Woodford, sr. def, Souhegan; Joanna Dustin, jr. fd, Concord; Shauna Vadeboncoeur, so.fd. Exeter; Sage McGinley Smith, jr. fd, Hanover; Emily Senko, jr. goalie, Bishop Brady-Trinity-West.

SECOND TEAM – Maria Armaganian, jr. def, Concord; Natalie Morhun, jr. def, Hanover; Marissa Pickman, sr. fd, Lebanon; Ellie Karatzas,jr.fd, STA-WNC-Dover; Kylie Youngclaus, jr. fd, STA-WNC-Dover; Elle Byram, sr. goalie, Souhegan.

HONORABLE MENTION – Jillian Hallee, so.def, Berlin-Gorham; Spencer St. Pierre, sr. def, Pinkerton; Abigail Kelly, so.fd, Kingswood; Anna Mazza, sr. fd, Oyster River-Portsmouth; Molly Fahey, so.fd,Pinkerton; Abby Corbett, sr. goalie, Concord.

Player of the Year: Shauna Vadeboncoeur, Concord.

Coach of the Year: Patrick McDonough, Concord.

Boys Division I

FIRST TEAM – John Giroux, sr. def, Bedford; Ryan Philbrick, so.def, Concord; Matt Hauschild, sr. fd, Concord; Brendan Doyle, sr. fd, Exeter; Ryan Pappalardo, jr. fd, Salem; Parker Taylor, sr. goalie, Concord.

SECOND TEAM – Mike Schaaf, jr. def, Bishop Guertin; Joey Bodenrader, sr. def, Salem; Owen Roberto, jr. fd, Bedford; Patrick Madden, sr. fd, BG; Ricky Davis, sr. fd, Exeter; Jude Rogles, sr. goalie, Exeter.

HONORABLE MENTION – Alex Forward, jr. def, Concord; Sam Perry, jr. def, Exeter; Mason Drouin, sr. fd, Pinkerton; Anthony Survilas, sr. fd, Salem; Anthony Dizillo, jr. fd, Trinity; Evan Butler, sr. goalie, Bishop Guertin.

Player of the Year: Matt Hauschild, Concord.

Coach of the Year: Paul DiMarino, Exeter.

Boys Dvision II

FIRST TEAM – Declan Daubney, sr. def, Oyster River; Brendan Tersolo, sr. def, St. Thomas; Grady Chretian, jr. fd, Goffstown; Jerred Tattersall, sr. fd, Keene; Zach Stimeling, sr. fd, Merrimack; Claden Daubney, so.goalie, Oyster River.

SECOND TEAM – Andrew Frothingham, sr. def, Merrimack; Will MacLean, sr. def, St. Thomas; Colby Gamache, sr. fd, Goffstown; Joseph Walsh, sr. fd, Keene; Nick Potenza, jr. fd, Kingswood; Ben Hardy, jr. goalie, Merrimack.

HONORABLE MENTION – Eric Donovan,sr.def, Oyster River; Colby Walsh, sr. def, Somersworth/Coe-Brown; Jon Cloud, sr. fd, Lebanon; Aaron Bono, so.fd, Somersworth/Coe-Brown; Matt Barnes,sr.fd, St. Thomas; Toby Cromwell, jr. goalie, Lebanon.

Player of the Year: Jerred Tattersall, Keene.

Coach of the Year: Peter Harwood, Oyster River.

COMMENTS